4 Eylül 2014 Perşembe

SARDES ANTİK KENTİ - MANİSA

Merhaba,

Sardes antik kenti, bir  diğer ismiyle Sardeis Manisa'nın Salihli ilçesinde, oldukça iyi durumda olan bir antik kent. Lidya devletine başkentlik yapmış, dünyanın ilk kapalı yüzme havuzuna sahip olduğu söylenir. Bilinen ilk altın paranın basıldığı yerdir. Kuvars taşı ve altın geçmişten beri çıkarılmaya devam etmektedir.
Kazı çalışmaları 1. Dünya Savaşı sırasında başlatılmış, sonra ara verilerek 1958 yılında tekrar başlatılarak, Amerikan Enstitüsü tarafından yürütülmüştür. Salihli'den ve çevre ilçelerden kişiler katılmıştır. Kazı çalışmaları halen devam etmektedir.Ne yazık ki tarihimizi koruyamıyoruz. Yüzlerce yıllık sütuna aşklarını yazmışlar. Biter inşallah!


Dünyanın ilk kapalı havuzu olduğu söyleniyor.


Çıkışta o günlerden kalma mezarlar gördüm. Ne yazık ki içi boşaltılmış ve zarar vermişler.

Yakınlarında ki Artemis Tapınağından günümüze kalanlar

Ayrıca Sart Kaplıcaları da bu bölgede bulunmakta.  Fiyatları da oldukça uygun. Çalışanlar güleryüzlü. Kendinizi evinizde hissediyorsunuz. Daha detaylı bilgi almak için web sitesini inceleyebilirsiniz
Tanıtımı yeterince yapılmamış olan Sardes Antik kenti ve Sart kaplıcaları mutlaka gezilmesi gerekenler listenizde olmalı.


Tarihin korunduğu mutlu günler
Şafak


1 yorum:

  1. Sardes Antik Kenti gerçekten iyi durumda olan antik kentlerimizden biri. Ben sevmiştim gezdiğimde. Bu fotoğrafları görünce eski gezilerimi hatırladım ☺️

    YanıtlaSil